Kıbrıs'ta Covid-19 | Kıbrıs Araç Kiralama

Kıbrıs Covid-19 Son Durum

Kıbrıs Covid 19 son durum, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), 1 Temmuz’dan itibaren ülkeye girişlere alınan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında izin verecek.

KKTC’ye Turist veya Öğrenci olarak Gelecekler için Alınan Bakanlar Kurulu Kararları

1 Temmuz’dan itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları KKTC’ye gelebilecek,

KKTC, Kıbrıs Covid 19 Son Durum

Haberlerden de takip edebileceğiniz gibi, KKTC’de son vaka tarihi 19 Nisan 2020 ve KKTC’de bugüne dek sadece 108 vaka görüldü, 4 kişi virüs sebebiyle yaşamını yitirdi, bu kişilerin 2 tanesi Almanya’dan gelen turistlerden 2 tanesi de ingiltere bağlantılı KKTC vatandaşıydı.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapalı olan işyerleri yeniden açıldı ancak maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerekmektedir.

Son durum bilgilerini KKTC sağlık bakanlığı sosyal medya hesabından günlük yayınlamaktadır. https://www.facebook.com/kktcsaglikbakanligiKKTC’de Öğrenim Gören Öğrenciler Karantina Ücreti Ödemeyecek

  • 15 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde ülkeye gelecek öğrenciler karantinaya girecekler, PCR testleri yapılacak ve sonuçlarının negatif çıkması halinde kampüs karantinasına gönderilecekler.
  • Öğrenciler 14 gün kampüs karantinasında kalacaklar ve herhangi bir karantina ücreti alınmayacak.

KKTC’ye gelebilecek kişiler için ülkelerine göre üç kategori belirlendi.

A kategorisinde: TÜRKİYE, Malta, Bulgaristan, Norveç, Almanya, Avusturya, Finlandiya, Slovenya, Macaristan, İsrail, Yunanistan, Danimarka ve Litvanya, bu ülkelerden gelecek yolcuların uçuş öncesi son 72 saatte yapılmış ve sonucu negatif PCR testinin olması halinde ülkeye girebilecekler.

Diğer Ülke Vatandaşları İçin

İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Hırvatistan ve diğer bazı ülkelerin dahil olduğu B kategorisindeki ülkelerden gelecek yolcular için ise çifte PCR testi yöntemi uygulanacak.

Buna göre, bu ülkelerden gelecek yolculardan son 72 saat içinde yapılmış PCR testi istenecek ve ülkeye gelişlerinde de aynı testin yapılacak, turistlerin testlerinin negatif çıkması halinde tatillerine devam edebilecekler, aksi takdirde karantinaya alınacaklar.

Riskli ülkelerden gelecek yolcular karantinaya alınacak!

C kategorisinde; ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve İran gibi yüksek risk grubundaki ülkeler bulunuyor.

Bu ülkelerden gelecek yolculardan son 72 saatte yapılmış PCR testi istenecek, bu kişilerin ülkeye bedelini kendilerinin ödeyeceği 14 günlük karantina şartını kabul etmeleri halinde giriş yapabilecekler.